پرش به محتوای اصلی

ارائه داده های مطالعات ژئوتکنیک جمع آوری شده

عنوان خدمات ارائه داده های مطالعات ژئوتکنیک جمع آوری شده
آدرس وبگاه https://geotech.bhrc.ac.ir/
نام دستگاه اجرایی ارائه آمار، اطلاعات و گزارشات فنی و تخصصی راه، مسکن و شهرسازی
نام دستگاه مادر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
نوع خدمت G2G دولت به دولت
مخاطبین درخواست کنندگان و کارفرمایان اجرای پروژه های عمرانی،تحقیقاتی و پژوهشی, دانشجویان, محققین
رویداد خدمت سایر
نحوه شروع خدمت تقاضای گیرنده خدمت
مدارک لازم
قوانین و مقررات بالادستی

داده های جمع آوری شده توسط این بانک جهت انجام مطالعات ژئوتکنیک در زمرة اطلاعات پایه کشور محسوب می‌شود. اطلاعات این بانک می‌تواند به امکان برنامه ریزی دقیق تر مطالعات آتی، پالایش و استفاده از داده ها در طرح های مطالعات زیربنایی و نیز در مطالعات اولیة پروژه‌هایی شامل ریزپهنه‌بندی لرزه‌ای در مناطق شهری و نیز در تهيه نقشه‌هاي زمين شناسي مهندسي، پهنه بندي مخاطرات لرزه اي، توپوگرافي، اطلاعات ايستگاه هاي سينوپتيک، آمایش سرزمین و ساير تحقيقات ژئوتکنيکي مورد استفاده قرارگيرد. داده¬های این بانک به طور عمده در محدوده شهرها، شهرک هاي اقماري، مناطق صنعتي جمع آوری شده و در توسعه کليه تاسيسات و ساختارهاي زيربنايي مانند، فرودگاه ها، نيروگاه ها، راه ها، خطوط راه آهن، طرح هاي سد سازي، آبياري، زهکشي و ... کاربردی می¬باشد. این اطلاعات مي تواند بصورت بالقوه در کنار ساير لايه هاي اطلاعاتي در يک سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS) ثبت و مورد بهره برداري قرار گيرد.
خدمات عمده و اصلي بانک اطلاعات ژئوتکنيک به شرح زير است:
1- اطلاع رساني به کارفرمايان طرح هاي مختلف کشور به منظور هدايت و آمايش طرح هاي توسعه از ديد ژئوتکنيک
2- اطلاع رساني به مهندسين مشاور به منظور بهينه سازي در روش و حجم مطالعات و تسهيل و تسريع در امر گرد آوري اطلاعات اوليه هر منطقه
3- طبقه بندي اطلاعات جهت ارائه به بخش پژوهشي کشور
لازم به ذکر است در اختیار داشتن دانش قبلي در خصوص مناطق در معرض مخاطرات ژئوتکنيکي براي ادارات دولتي و مسئولين برنامه ريزي کشور این امکان را فراهم می آورد تا با اتخاذ تدابير لازم از خسارات آتي در هنگام انجام فعاليعت هاي عمراني تا حد امکان جلوگيري نمايند.
جهت دسترسی به داده های بانک اطلاعات ژئوتکنیک لازم است متقاضیان به همراه نامه درخواست اطلاعات ، مختصات محدوده مورد مطالعه را به دبیر خانه ارائه نمایند. با ارجاع نامه از دبیرخانه به معاون تحقیقات و اعلام دستور ایشان به مدیر بخش ژئوتکنیک و زیرساخت و حسب نظر ایشان مجری بانک با بررسی و وجود گزارش در مختصات تعیین شده، با همکاری کارشناس بانک داده ها را در قالب فایل PDF ذخیره و در قالب CD به شخص یا شرکت متقاضی ارسال می دارد.