پرش به محتوای اصلی

فهرست خدمات سازمان

عنوان خدمات تهیه، تدوین و بروزرسانی آیین نامه ها و دستورالعمل در حوزه مهندسی سواحل و بنادر
آدرس وبگاه http://www.icopmas.pmo.ir
نام دستگاه اجرایی سازمان بنادر و دریانوردی
نام دستگاه مادر وزارت راه و شهرسازی
نوع خدمت خدمت به شهروندان (G2C)
مخاطبین اساتید، دانش پژوهان، دانشجویان و شرکتهای داخلی و خارجی مرتبط دریایی سایر ارگانهای مرتبط درایی
مدارک لازم هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
قوانین و مقررات بالادستی 1- قانون الحاق یک تبصره به بند 22 ماده 3 آیین نامه سازمان بنادر و دریانوردی مصوب 1348 ( ساخت و ساز بدون مجوز سازمان بنادر و دریانوردی در دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی ممنوع است. در همین راستا تهیه دستورالعمل جهت ارایه مجوز و ساخت و ساز ایمن و مطابقت
هزینه خدمت
شماره حساب (های) بانکی
پرداخت بصورت الکترونیک
مرحله ارائه خدمت الکترونیکی (اینترنتی-(مانند وبگاه دستگاه)) - ( سایر(باذکرنحوه دسترسی) کتاب و فایل های الکترونیکی))

امروزه حدود 90 درصد مبادلات تجارت جهانی از طریق دریاها و کشتیرانی انجام می‌گردد و نقش و اهمیت بنادر به عنوان حمل‌ونقل دریایی در پاسخگویی به این حجم عظیم اعم از کالا و مسافر بیش از پیش نمایان می‌شود. در کشورهای همجوار با دریا، سواحل به‌عنوان کانون فعالیت‌های اقتصادی اعم از تجارت، صنعت و حمل‌ونقل کالا و مسافر، تفریحی، گردشگری و شیلات و پرورش آبزیان محسوب گردیده و در همه حال فرصت‌های ایده‌آلی را برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های کلان فراهم میسازد. وجود 5800 کیلومتر طول سواحل کشور سبب شده است تا طی دهه‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در جهت ساخت و توسعه سازه‌ها و تاسیسات ساحلی و دریایی صورت پذیرد و پیشرفت‌های قابل توجه علمی و فنی و اجرائی در زمینه طراحی و ساخت بنادر، احداث سازه‌های ساحلی نظیر موج‌شکن، اسکله، ابنیه حفاظتی و تجهیزات دریایی و بندری و سایر تاسیسات ساحلی و فراساحلی، به نحوی که متضمن تردد ایمن شناورها باشد، حاصل گردد. رفع مشکلات فنی و اجرایی احداث انواع سازه‌های ساحلی و فراساحلی در محیط دریا و صرف هزینه‌های هنگفت اینگونه سازه‌ها و تاسیسات مهندسی اهتمام ویژه به طراحی مهندسی صحیح و مناسب بر طبق ضوابط، استانداردها و معیارهای طراحی بیش از پیش ضروری میسازد.
سازمان بنادر و دریانوردی در راستای وظایف قانونی و حاکمیتی خود در سواحل، بنادر و آبراه‌های تحت حاکمیت کشور مبنی بر ساخت و توسعه و تجهیز بنادر کشور و نیز صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز دریایی و به پشتوانه مطالعات و تحقیقات صورت پذیرفته در بخش مهندسی سواحل و بنادر ازجمله برگزاری یازده دوره همایش بین المللی سواحل بنادر و سازه های دریایی ICOPMAS)) ، ارتباط با مجامع علمی بین المللی از جمله انجمن زیر ساخت های حمل و نقل آبی (PIANC) ، مطالعات پایش و شبیه‌سازی سواحل کشور، شبکه اندازه‌گیری مشخصه‌های دریایی و طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور (ICZM) و با توجه به مرجعیت علمی مهندسی سواحل و بنادر در کشور و به منظور ایجاد زمینه‌های لازم برای طراحی و احداث سازه‌ها و تاسیسات دریایی مطمئن و با دوام در سطح کشور اقدام به تهیه، تدوین و بروزرسانی آیین نامه ها و دستورالعمل های مهندسی سواحل و بنادر نموده است.
دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی به منظور ایجاد هماهنگی و یکنواختی در معیارهای طراحی، ساخت، نظارت و اجرای سازه‌های ساحلی و پروژه‌های موضوع آن دستورالعمل و همچنین رعایت اصول، روش‌ها و فناوریهای متناسب با تجهیزات کاربردی و سازگار با شرایط و مقتضیات کشور با همکاری معاوت پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران تهیه و تدوین گردیده است. "دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی" بصورت یازده نشریه در تاریخ 2/4/1392 توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور طی نشریه های 628 ، 630 الی 640 ابلاغ و از تاریخ 1/7/1392 لازم الاجرا گردید. از آنجایی که سازمان بنادر و دریانوردی بر اساس قانون به عنوان یکی از متولیان اصلی سواحل و دریا می باشد، در بخشنامه ابلاغ شده این سازمان عهده‌دار به‌روزرسانی دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی معرفی گردیده، و برنامه ریزی های لازم جهت اطلاع رسانی، بکار گیری، دریافت بازخورد و تشکیل کمیته های تخصصی جهت بروز رسانی آیین نامه صورت پذیرفته است.
ضمنا تهیه سایر دستورالعمل های مرتبط از جمله استفاده از موج شکن های شناور در سواحل ایران، استفاده از موج شکن های توده سنگی و دستورالعمل اندازه گیری مشخصه های دریایی در حال انجام می باشد.

"- تهیه دستورالعمل های مهندسی سواحل و بنادر
- تدوین و انتشار بصورت فایل های الکترونیکی
- پیگیری ابلاغ توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
- پیگیری چاپ و اطلاع رسانی به دستگاه های ذیربط