پرش به محتوای اصلی

راهبری مرور جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد

عنوان خدمات راهبری مرور جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد
آدرس وبگاه https://www.justice.ir
نام دستگاه اجرایی راهبری مرور جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد
نام دستگاه مادر وزارت دادگستری
نوع خدمت G2G دولت به دولت
مخاطبین مردم
رویداد خدمت سایر
نحوه شروع خدمت رخداد رویدادی مشخص, فرا رسیدن زمان مشخص
مدارک لازم
قوانین و مقررات بالادستی

یکی از نوآوریهای کنوانسیون مبارزه با فساد، پیش بینی مکانیسم نظارت بر اجرای تعهدات ناشی از کنوانسیون موسوم به مکانیسم بررسی می‌باشد. شرایط و اصول اجرایی این مکانیسم بر اساس بند ۷ ماده ۶۳ کنوانسیون ضد فساد در سومین اجلاس کنفرانس دول عضو در سال ۲۰۰۹ با مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران مورد تصویب قرار گرفت.
طبق سازوکار یاد شده اجرای مفاد کنوانسیون از سوی هریک از دولتهای عضو توسط کارشناسان در دولت دیگر بررسی می شود. در اجلاس ۲۰۰۹ تصمیم گرفته شد تا بررسی کشورها در دو دوره پنج ساله انجام شود. در دوره اول (۲۰۱۴-۲۰۱۰) اجرای فصول سوم (جرم انگاری) و چهارم (همکاری های بین المللی) و در دوره دوم (۲۰۱۹-۲۰۱۵) اجرای فصول دوم(پیگیری) و پنجم (استرداد اموال ناشی از فساد) بررسی خواهند شد.
در هر دوره، هریک از دولتها یک مرتبه بررسی خواهند شد و حداکثر سه بار بررسی خواهند نمود. به همین خاطر و بر اساس قرعه‌کشی صورت گرفته جمهوری اسلامی ایران در سال های ۹۱-۱۳۹۰ بنگلادش را به همراه پاراگوئه بررسی و از سوی کارشناسان اندونزی و بلاروس مورد بررسی قرارگرفت و در اجلاس خرداد ۱۳۹۲ کمیته بین الدولی بررسی مقرر شد تا کشورمان به همراه سیشل اجرای فصول سوم و چهارم توسط لبنان را بررسی کند.